Centrální zásobování teplem: Udržitelný způsob života v Praze
Vyjádření pro veřejnost … ať trochu víte, co na Vás vláda chystá
Roky se snažíme volat po ohleduplném přístupu k teplárenství a tvrdíme, že cílem je zlepšení kvality našeho prostředí. Všichni se hrdě bili v hruď sdílejíce naše myšlenky. Vlastně se zdálo, že zbytečně přesvědčujeme přesvědčené.
Teď se ohlížíme zpátky a říkáme si: "Kde se stala chyba?" Asi musím začít u sebe. Měl jsem přehnaná očekávání. Domníval jsem se, že pokud máme všichni stejný cíl, půjdeme stejnou cestou. Vláda se ovšem rozhodla pro cestu sobě vlastní. Hodlají se blýsknout v Bruselu a nechat lidi, kteří nemají na výběr, aby to zaplatili. Ano jedná se asi jen o 40 % domácností, které jsou zásobované z tepláren, takže naštvou méně než půlku voličů.
Chlácholení, že to zaplatí teplárny je krátkozraké. Očekávat, že teplárny pochopí svou důležitou historickou roli a nebudou zvýšené náklady přenášet na koncové zákazníky. A věřím, že se o to pokusí. Nechci si připustit, že začnou domy po zdražení hledat alternativní, lokální řešení. Protože by se mohlo stát, že nemají nikoho, kdo by jim zařízení servisoval. Servisní technici jsou už dnes nedostatkovými odborníky a až se jim zdvojnásobí objem práce, zdraží své služby.
Následkem toho by mohl provoz lokálních topenišť vyjít dráž než celé centrální zásobování teplem. Pak nastane rok 2027. Bude definitivně jasné, že by bylo výhodnější se připojit na centrální zásobování, ale tahle možnost už tu nebude, protože mezi tím teplárny odstavily některé "prodělečné" větve systému.
Vláda v roce 2027 bude muset vymyslet, jak zbudovat centrální systémy pro vytápění. Asi je napadne systém dotačních pobídek, kterými budou teplárnám dotovat připojení "nových" lokalit.
A teď to začíná dávat smysl. Vláda ví že to, co dělá, je nekoncepční. Je jí to ale jedno, protože ti, co budou vládnout v roce 2027 si to budou muset vyřešit sami… opět za naše peníze a tentokrát už za peníze ze státního rozpočtu, tedy za peníze nás všech.
Prosím pojďme hledat řešení, které nebude ideální, ale bude udržitelné.
Autor: Zdeněk Třískala
Centrální zásobování teplem:
V době rostoucích cen energií a plánovaného zákazu plynových kotlů je důležité hledat alternativy. Občas mám pocit, že jsme v Praze specialisté na nalezení řešení, která již existují, příkladem je i centrální zásobování teplem (CZT) jako efektivní a udržitelné řešení pro vytápění bytových domů, kanceláří, nemocnic a podniků na území hlavního města Prahy.
Efektivita a úspora energie
CZT v Praze je v procesu přechodu na vysoce efektivní způsob vytápění. Tento přechod jistě povede k poměrnému snížení celkových nákladů na vytápění. CZT je systém, která dodává nízkouhlíkové teplo z centrálního energetického zdroje a právě tato definice obsahuje i všechna jeho hlavní pozitiva.
Ekologická udržitelnost
CZT je příkladem řešení, které spojuje ekonomickou efektivitu s ekologickou udržitelností. V porovnání s individuálními plynovými kotli produkuje méně emisí CO2 a pomáhá snižovat naši uhlíkovou stopu. Pokud je systém napájen obnovitelnými zdroji, jeho dopad na životní prostředí může být ještě menší.
Dlouhodobá investice
Ačkoli počáteční náklady na instalaci CZT mohou být vyšší, jde o dlouhodobou investici, která se vyplatí. Díky nižším provozním nákladům a delší životnosti systému se náklady na instalaci rychle vrátí. Není nutné platit za revize a údržbu kotle, ani vyměňovat baterie, či záložní zdroje.
Evropa už to zjistila
Existují země, kde se stalo centrální vytápění budov velkým tématem. Například v rámci projektu Interreg North-West Europe (HeatNet NWE) vznikla strategie, jak propojovat subjekty vytvářející teplo se subjekty, které jej spotřebovávají.
V Praze jsme na půl cesty. Máme CZT, ale stále existují hlasy, že by bylo dobré přejít zcela na individuální zdroje. Doufám, že přeskočíme fáze destrukce fungující infrastruktury, následovanou "romantickým hleděním do minulosti", jaké to bylo, když CZT fungovalo a rovnou přistoupíme k širšímu zapojení do projektu Praha bez lokálních emisí.