Hrozí, že Praha zhasne? Čas na výměnu osvětlení se krátí

30.08.2023

Praze hrozí, že nestihne včas výměnu pouličního osvětlení a nejpozději v roce 2030 nebude čím na ulicích svítit.

Hlavní město postupně mění lampy veřejného osvětlení. Nutí ji k tomu mimo jiné skutečnost, že po roce 2006 se z rozhodnutí Evropské unie přestanou vyrábět sodíkové výbojky, které dosud metropole k osvětlení ulic a veřejných prostranství dosud užívá. Musí je tedy nahradit úspornějšími LED technologiemi.

Pokud to včas nestihne zásoby sodíkových výbojek v Praze dojdou nejpozději právě v roce 2030. To přiznávají i oficiální odhady magistrátu. Podle neoficiálních zdrojů, by však k vyčerpání zásob mohlo dojít i dříve, pak by některá místa zřejmě zůstala v noci zcela bez osvětlení.

Výměna sloupů a kabelového vedení totiž sice postupně probíhá, ale nejspíše ne dostatečným tempem. Důvodem jsou především finance. Doposud metropole na výměnu vynaložila přes 200 milionů korun, to je však maximálně polovina potřebné sumy. A zatím další prostředky vyčleněny nebyly a je otázka, zda se v rozpočtu včas najdou a zda budou dostatečné technické kapacity pro práce na výměně systému osvětlení.

Přestavbu osvětlení zpomaluje a prodražuje také ambice integrovat do nového systému osvětlení masivně zařízení pro dobíjení elektromobilů.