Tepelných čerpadel může být brzy nedostatek. EU chystá zákaz chladiva

30.08.2023

Evropská unie projednává návrh, který by měl zakázat používat plyn, který je jako chladivo ve většině tepelných čerpadel, klimatizací a podobných zařízení. Konkrétně jde o takzvané F-plyny, tedy fluorované skleníkové plyny.

Evropští zákonodárci by chtěli omezit využití těchto plynů omezili tak, aby se snížil dopad na klima, který hrozí při případném úniku plynu. Podle odborníků však bude efekt zákazu spíše opačný.

Pokud by totiž došlo k zákazu fluorovaných plynů, byl by to velký problém pro výrobu tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla přitom patří v posledních letech mezi hlavní nástroje, které by měl posloužit jako bezemisní náhrada plynových kotlů či kotlů na pevná paliva a vést tak ke snižování emisí.

EU proto tepelná čerpadla podporuje legislativně i dotacemi, ale současně paradoxně pracuje í legislativci pracují na návrhu, který by prodeje tepelných čerpadel mohl drasticky omezit.

Podle německého Sdružení výrobců ventilačních a klimatizačních zařízení by tak schválení navrhovaného zákazu fluorovaných plynů bylo vážným ohrožením zaváděním tepelných čerpadel v příštích letech.

Jinými slovy a jednodušeji, pokud návrh projde, tepelná čerpadla nebudou na trhu v dostatečné míry k dispozici a současně pravděpodobně výrazně zdraží.