Němci končí s jádrem, elektřina zdraží i v Česku

30.08.2023

Německo odpojilo své poslední tři jaderné elektrárny. Odstavena byla elektrárna Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku. Nahradit je chce především obnovitelnými zdroji, ale také výrobou z uhlí a plynu.

Tento krok s velkou pravděpodobností v budoucnu zvedne ceny elektřiny také v Česku.

To je velmi úzce napojeno na německý energetický trh a od cen na německé burze se odvozují ceny v tuzemsku.

Odpojování německých jaderných elektráren je tak nutno vnímat jako krok, který potenciálně vyvolá tlak na růst cen elektřiny také pro lidi v Česku, shodují se energetičtí analytici.

Pokud budou muset Němci elektřinu dovážet, což je více než pravděpodobné, vyvolá to tlak na růst burzovních cen. Od těch se pak odvíjí cena elektřiny pro české domácnosti a firmy.

Dalším rizikem odklonu Německa od jaderné energetiky je také zvýšené riziko výpadků elektrické sítě. Při větrných a slunečných dnech totiž vzrostou přetoky elektřiny z německých solárních a větrných elektráren přes státy v okolí Německa, což celkově v Evropě zvyšuje pravděpodobnost výpadků elektrické sítě. "Jelikož je západní Evropa elektrickou sítí propojena, riziko blackoutu bude teď vyšší i u nás," tvrdí například jaderný vědec Radek Škoda.