Němci ustupují od tepelných čerpadel a podpoří dálkové vytápění. Co Praha?

30.08.2023

Německá města musí do roku 2026 předložit územní vytápěcí plány, menší obce mají o dva roky času více. Přísná pravidla pro přechod na obnovitelné zdroje budou od příštího roku muset splňovat pouze nové developerské projekty.

Vyplývá to z nového kompromisu ve vládní koalici, ten proti původnímu návrhu povoluje vytápění na dřevo či pelety a více domácností má být napojeno na dálkové vytápění.

Kompromis reaguje na odpor veřejnosti proti původně plánovanému návrhu zákazu instalovat vytápění na plyn a topné oleje.

Původní plán předpokládal, že nové vytápění by muselo být z 65 % z obnovitelných zdrojů. V úvahu by tak připadala pouze tepelná čerpadla, solární panely či elektřina.

Jen v Bavorsku se sešly tisíce lidí protestující proti nákladům návrhu. Na demonstraci se objevila hesla jako například "Pryč s ideologií vytápění."

Tepelná čerpadla a úpravy domácnosti na nový systém by podle původního návrhu mohly v přepočtu stát desítky až stovky tisíc korun. Což velká část veřejnosti odmítá.

Navíc je poměrně pravděpodobné, že by ani silná německá energetika neměla na masivní nárůst tepelných čerpadel dostatek elektřiny. Varovala před tím i švédská ministryně energetiky, jejíž země z více jak 40 % vytápí za pomoci tepelných čerpadel.

Jakou cestou se vydá Česko a konkrétně Praha?