Zbavovat se plynových kotelen by měly pomoci dotace z EU

04.10.2022

Česko se potřebuje zbavit závislosti na ruském plynu, jeho negarantovatelných dodávkách a neodhadnutelné ceny v blízké i delší budoucnosti. Vláda proto zvažuje pro tyto účely mimo jiné využít velkou část z výhodné půjčky od Evropské komise (EK) ve výši až 350 miliard korun.

Jednou z cest by mohlo být podle ministra financí Zbyňka Stanjury financování přechodů obytných domů od vytápění prostřednictvím lokálních plynových kotelen k centrálnímu vytápění. "Už hledáme projekty, které by měly smysl a které by mohly být takto výhodně financované. Typicky si představím projekt jako zřízení horkovodu a odstranění plynové kotelny, tím pádem snížím závislost na plynu. To je přesně ten typ projektu, který by dával smysl," řekl Stanjura v rozhovoru pro deník Právo.

Přechod od plynových kotelen by řešil nejen nejistotu v dodávkách plynu a jeho budoucí ceny, ale současně i ekologické aspekty, jako je znečišťování ovzduší každým komínem v dané lokalitě.

Současně premiér Petr Fiala oznámil na tiskové konferenci, že bude brzy hotov zákon, který umožní teplárnám výhodně využít další zdroje energie.