Vodárny hlídají koronavirus, žáci se proto možná nebudou muset testovat

29.03.2022

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) odebírají od září vzorky z odpadních vod na kontrolu přítomnosti covidu-19 na kritických místech včetně škol či letiště v Ruzyni. Zachytit se při kontrole podařilo už i první výskyt varianty omikron, a to konkrétně v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově. Umožnil to vylepšený způsob testování, zaměřený nově právě na tuto variantu viru.

Spolek pro krásnou a zdravou Prahu tuto preventivní aktivitu chránící zdraví Pražanů jednoznačně vítá a podporuje.

Monitoring výskytu viru v odpadních vodách zajišťuje na vybraných místech speciální zařízení, které vzorky automaticky odebírá. Ty jsou následně odváženy do laboratoře. ¨

Podle zástupců Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), která s PVK na tomto projektu spolupracuje, by tento systém monitoringu odpadních vod mohl v případě zmírnění epidemie nahradit například testování žáků a studentů ve školách.

Sběrače v kanálech od loňského září zachycovaly splašky z pěti základních škol v Praze 9 a jedné základní a jedné mateřské školy v Praze-Lysolajích. Odborníci vzorky testovali dvakrát týdně. Podle VŠCHT je citlivost metody dostatečná už k odhalení jednotek pozitivních osob ve škole. Pozitivita odpadních vod, kterou by nepotvrdilo následné plošné testování žáků a učitelů metodou PCR, byla velmi vzácná.

Odpadní vodu na omikron začala už loni v listopadu testovat společnost Veolia, která je většinovým vlastníkem PVK ve Francii, Od prosince byly do tohoto programu zahrnuty právě i vzorky z pražské Ústřední čistírně odpadních vod.