Václav Havel: Nelze vydělávat na špinění přírody

21.01.2022

Pádu totalitního režimu, který si připomínáme právě 17. listopadu, neznamenal jen zásadní změnu politického systému, ale i zásadního přístupu k ekologii a ochraně životního prostředí. Ostatně jedním z významných, ale již takřka zapomenutých kroků k probuzení občanské společnosti byly koncem 80. let třeba ekologické demonstrace v severních Čechách, které předcházely masovým politickým protestům v Praze.

I sám první polistopadový prezident Václav Havel opakovaně tvrdil, že byl "vždy zelený". Projevilo se to i jeho účastí na oslavách Dne Země, který se poprvé u nás slavil na jaře roku 1990 a Havel symbolicky zasadil v Lánech v aleji nový kaštan.

Bylo by dobré si proto připomínat i některé jeho již možná pozapomenuté myšlenky na toto téma. Jako napříkladtu v z projevu na konferenci Životní prostředí pro Evropu v Dobříši 21. června 1991: "Nelze budovat energetiku a průmysl bez ohledu na jejich ekologické následky a teprve dodatečně, až si ekonomika na to vydělá, tyto následky odstraňovat. Nelze nejprve vydělávat peníze špiněním přírody a pak ty peníze investovat do čištění toho, co bylo jejich vyděláváním zašpiněno."