V Praze budou stanice pro auta na vodík

V Praze vzniknou tři plnicí stanice pro auta na vodíkový pohon. Chystá se je vybudovat společnost Pražská plynárenská. První má stát v areálu firmy v Michli a další dvě potom v rámci velkých logistických areálů.

Všechny stanice budou veřejně dostupné, a tedy na ně je možné čerpat příspěvek z šestimiliardového dotačního programu, který vypíše v nejbližší době ministerstvo dopravy a použije na ně peníze převážně z evropských zdrojů.

Stanice mají být bezobslužné a vhodné pro plnění vyššího počtu nejen osobních vozů, ale i nákladních vozidel a autobusů. Budou tak sloužit i pro obsluhu vozidel infrastrukturních společností Prahy.

Bezemisní vodík, který hodlá nabízet Pražská plynárenská je vyráběn pomocí elektrolýzy štěpením vody.

Dosud lze vodík do automobilů v České republice doplňovat pouze na veřejně přístupné plnicí stanici v Ostravě-Vítkovicích. V provozu je i neveřejná plnicí stanice v Neratovicích, ta je však schopná plnit nádrže jen polovičním tlakem. Nejbližší zahraniční vodíkové stanice jsou v Drážďanech, Regensburgu nebo Vídni.

Rozvoj vodíkové infrastruktury je zatím v ČR pomalý. Loni v červnu zahájila provoz první veřejná stanice ve zmíněné Ostravě-Vítkovicích. Jdne o projekt společností Vítkovice a Cylinders Holding průmyslníka Jana Světlíka. Stanice zvládne obsloužit maximálně deset aut denně. Po zvětšení kapacity vysokotlakého zásobníku to může být až 40 aut denně.