Proč jsou zastávky pro Prahu tak drahé?

V jednom z minulých příspěvků jsme se věnovali novému řešení zastávek pro celé hlavní město. Objem zakázky je astronomický, výsledek nejasný a práce postupují pomalu. Když už se musíme smířit s černými zastávkami, tak jsme se blíže podívali na cenu.

Při hledání podkladů jsme si uvědomili, jak by bylo asi vhodné postupovat, pokud by někdo chtěl vyhrát designovou soutěž a vydělat hodně peněz.

1. Navrhnout design, který bude rezonovat s akademickou obcí a přinese věhlas.

2. Připravit si takové řešení, které budeme schopni dodávat za rozumné peníze

3. Dopředu si připravit, jak postupovat, aby se moc neutratilo a hodně zbylo.

Nejedná se o sofistikovaný přístup, ale těchto jednoduchých "obchodů" typu "má dáti, dal" jsme v souvislosti s dopravním podnikem, svědky poslední dobou poměrně často.

Zjistili jsme, že česká společnost Hobbytec (sídlící ve Všenorech) umí dodávat velmi podobné zastávky (těm výherním) za velmi rozumnou cenu. Konkrétně za 156 tis. Kč včetně montáže. To je cena uvedená na internetových stránkách společnosti, bez započtení jakékoliv množstevní slevy. Když vezmeme v úvahu, že zastávky pro hlavní město se budou dodávat za cenu přes 300 000 Kč a ještě k tomu navíc musíme připočítat přípravné práce a instalaci za cca 100 tis. Kč, pak je výsledná cena astronomická! Skoro by se dalo říci, že to vychází na takových 10 tis. EUR "bokem" na každé zastávce. Pokud si toto číslo vynásobíme počtem sedmi set zastávek, pak docházíme k sumě 7 mil. EUR, nebo 170 milionů Kč.

Pokud bychom měli na celé věci hledat pozitiva, tak snad jen to, že až se jednou začne v Praze nakupovat za odpovídající ceny, tak bude dostatek financí na levné jízdné a další výdobytky moderního města, a to de facto bez nutnosti navyšovat výdaje. Prahu teď ovládne nová suita, a tak doufejme, že si posvítí na výdaje a asi je upřímně jedno, v jaké kapitole. Prozatím by mohla začít řešit tender na reklamní plochy, aby bylo z čeho ty nové zastávky udržovat a uklízet. Závěrem mi dovolte, abych se omluvil za tón příspěvku a jeho ironický obsah, ale při pročítání souvisejících dokumentů na mě padá hluboká skepse. Pokud za celou akcí stáli radní z minulého volebního období, bude potěšující, pokud se na celou věc nové zastupitelstvo podívá znovu.