Přechod od centrálního tepla k tepelnému čerpadlu? Nic moc

29.03.2022

V našem domě v Jahodové 42 na Zahradním městě se družstvo usneslo, že ušetříme na topení a odpojíme se od CZT. Přišla lákavá nabídka na topení "za hubičku" a přechod na nezávislý systém s tepelným čerpadlem. Ekonomicky paráda, bez přímých investičních nákladů, neboť tyto zaplatila realizující společnost s tím, že budeme investice splácet z úspor na platbách za teplou vodu a topení.

Samotná realizace s sebou nesla nutnost vybudování části nových rozvodů od tepelných čerpadel na střeše budovy k nádržím ve sklepě. Trocha hluku, trocha prachu. Pár stěžovatelů, kteří se domnívali, že to položí panelovou konstrukci, ale za 3 měsíce bylo hotovo. První nastoupil zkušební provoz teplé vody. S topením se vyčkávalo na začátek topné sezóny.

Pak to začalo dávat smysl. Základem ekonomiky je snížení spotřeby energie celkově, tedy to, co dům napojený na CZT nemá šanci ovlivnit. Prvním krokem tedy bylo snížení teploty teplé vody. To se projevilo jen minimálně, hlavně tedy tím, že jsem si musel v koupelně trochu "pootočit" nastavení pákových baterií. Argumentem bylo snížení teploty tak, aby se neopařilo dítě, pokud si pustí samotnou teplou vodu. To jsem chápal a smířil se s tím.

Začala topná sezóna a začalo se topit. V tu chvíli jsem pochopil, co to znamená "jiná topná křivka". Z bytů ve vyšších patrech začaly zaznívat hlasy o zimě. Tak jsme se dozvěděli, že dle zákona postačuje, pokud je v bytě dosažena teplota 22 °C (předmětná legislativní úprava, tedy vyhláška č. 194/2007 Sb. stanovuje teploty na 20 °C přes den a 16-18 °C v noci). To se ukázalo jako nedostatečné pro starší osoby, jejichž pocitový teplotní komfort je přeci jen o pár stupínků výše. Co mě ale začalo trápit bylo, když jsem zjistil, že mi na topení přes noc neuschnou mokré boty.

A co teď? No už toho moc nezmůžu. Tlačit na představenstvo družstva nepomáhá, neboť minimální teplota dle vyhlášky je zajištěná a zvyšováním teploty by se "prodražilo" topení.

RESUMÉ

Už bych do toho znovu nešel. Nejsem seveřan a nechci trávit ve vlastním bytě zimu se svetru. Ale pokud jste dostatečně otužilí anebo si "domů pořídíte teplomet" - jak navrhovalo zimomřivým naše představenstvo; tak určitě ušetříte... tedy až splatíte investici, nad níž absolutně nemáte kontrolu, protože je realizována pro někoho jiného a vám je předložen až účet. Skoro si připadám, jako by mě někdo pozval na oslavu (což se mimo jiné skutečně stalo, protože dodávající společnost uspořádala raut - oslavu zprovoznění tepelného čerpadla) a teď po mě chtěl, abych zaplatil účet a argumentací, že šetřit přece musíme všichni.