Pražané se bouří proti obchodnímu domu v centru města

23.08.2021

Obyvatelé Prahy 1 protestují proti stavbě nového komerčního sklobetonového objektu v samotném centru hlavního města. Čtyřpatrová budova by měla podle záměrů developerů vyrůst na náměstí Miloše Formana vedle hotelu InterContinental.

Stavba by výrazným způsobem změnila podobu dosud malebného pozemku v historickém jádru Prahy. Stavební úřad přitom již vydal územní rozhodnutí o umístění stavby a na zakladě toho je možné žádat o stavební povolení.

Proti tomuto záměru, který zcela negativně změní vzhled historicky vzácné lokality se již sešlo 15 odvolání. Proti se staví i mnozí zastupitelé Prahy 1, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) nebo Česká komora architektů. " Náměstí Miloše Formana není prolukou ani místem určeným k zastavění," vyjádřila se komora v jejímž čele stojí bývalý primátor Jan Kasl.

Podpořme petici

Aktivně se proti urbanisticky chybnému záměru postavili i samotní obyvatelé první pražské městské části, sdružení ve spolku Občané Prahy 1. Ti aktivně sbírají podpisy pod petici určenou zastupitelům jak Prahy 1, tak celého hlavního města. Tu je možné podpořit například https://www.obcaneprahy1.cz/nova-petice-za-nezastaveni-namesti-milose-formana-c303.html, na webových stránkách spolku lze také najít další informace o celé kauze včetně vyjádření řady významných osobnosti, jako jsou například umělci Eliška Balzerová, Barbora Munzarová či Pavel Zedníček.

Spolek Občané Prahy 1, který je přesvědčený, že za revitalizací okolí hotelu InterContinental a náměstí Miloše Formana se skrývá záměr protlačit do památkové zóny prosklenou komerční budovu a parkoviště pro turistické autobusy. "Pokud se dnes dostatečně hlasitě neozveme, příštím cílem nenasytných developerů může být třeba Staroměstské náměstí s parcelou po zničeném křídle Staroměstské radnice. Proto říkáme zásadní NE výstavbě jakékoliv budovy v prostoru náměstí Miloše Formana v samém srdci historického centra a požadujeme po námi zvolených zastupitelích odpovědný postoj k našemu společnému kulturně - historickému dědictví a jednoznačnou podporu našemu stanovisku!" uvádí spolek ve své petici.

Za projektem stojí investoři a současně majitelé hotelu InterContinental - podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš