Praha se bojí růstu cen a žádá o pomoc vládu. Centrální teplo se drží

04.10.2022

Praha a Pražská plynárenská se bojí kolapsu dalších dodavatelů plynu a tím i skokového růstu cen. Již se proto obrátily dopisem na vládu, aby situaci řešila. Pod dopisem jsou podepsáni například primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.

"Obracíme se na Vás se znepokojením ohledně mimořádné situace na trhu s plynem, kdy v jednotkách dnů hrozí ztráta možnosti dodávat plyn u vícero obchodníků s plynem," stojí v dopise.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží situaci řešit na úrovni EU, když prosazuje společné unijní nákupy zemního plynu, jehož dodávky jsou ohroženy zejména situací na Ukrajině a ruskou agresí proti této zemi.

Pád dodavatelů a další případný skokový růst by mimo jiné zasáhl i provozovatele lokálních plynových kotelen a majitele domácích kotlů. Na ty už rostoucí ceny doléhají, zvyšování cen centrálních zdrojů vytápění je naopak zatím minimální. Pokud došlo k citelnějšímu zvýšení, jednalo se o menší města, kde dodavatel neměl možnost se ve větším objemu zabezpečit.

Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro deník Právo předseda Teplárenského sdružení Martin Hájek, dlouhodobější stabilita cen z těchto zdrojů je dána mimo jiné i tím, že velcí výrobci nakupují plyn na dlouhé období dopředu za pevně sjednané ceny a dokáží tak překlenout, narozdíl od malých odběratelů masivní výkyvy na trhu s plynem.