Praha platí za zastávky o miliony více, než musí. Chybí také koše

04.10.2022

Jak jsme již informovali magistrát zrušil smlouvu s dosavadním provozovatelem tramvajových a autobusových zastávek a rozhodl pro výměnu přístřešků na stanicích MHD ve vlastní režii. Ty mají být místo v tradičním červenožlutém provedení v černé barvě a městskou pokladnu má celá akce přijít na 110 milionů korun.

Kromě toho, že změna estetického provedení budí mezi Pražany mnoho, převážně negativních, emocí, problém je to i z ekonomického pohledu.

Pokud, jak magistrát před časem oznámil, má být vyměněno celkem 690 zastávek, tak jedna potom vyjde na zhruba 160 tisíc korun.

Na trhu jsou přitom firmy, které jsou schopné dodat tento mobiliář levněji. Například společnost Hobbytech nabízí jednou zastávku za něco přes 125 tisíc. To je při uvedeném objemu rozdíl více než 20 milionů korun. Je přitom pravděpodobné, že při tak velké zakázce by se město dostalo na mnohem lepší cenu, než je standardní nabídka a pochopitelně jsou na trhu i další dodavatelé, kteří by nejspíše v rámci soutěže byli schopni předložit konkurenční a výhodnější nabídku.

Současně se ukázalo, že do magistrátem instalovaných zastávek se nevejdou odpadkové koše, což jednak snižuje komfort cestujících a jejich případná instalace mimo zastávku zcela nutně zvýší celkové náklady. Navíc v případě, že odpadkové koše na zastávkách chybí, vede to nutně k nepořádku v jejich okolí nebo přímo uvnitř nich.

Nepořádek v okolí pražských zastávek MHD kritizují Pražané dlouhodobě, úbytek odpadkových košů pochopitelně situaci pouze zhorší.