Pojďme na to od podlahy

30.03.2023

O legendární tramvaji T3 bylo toho napsáno již hodně. Z pohledu počtu vyrobených kusů je tato tramvaj fenoménem nejenom u nás, jezdí v mnoha zemích, zejména na východ od nás.

Pražanům tyto tramvaje slouží již více než 60 let. V různých modifikacích a modernizovaných verzích je vídáme v pražských ulicích dodnes a nutno říct, že jsou stále velice populární nejenom pro svůj tradiční dizajn.

Přiznejme si však, že nastupování či vystupování do/z těchto tramvají je nejenom vysoce nekomfortní (zejména pro starší lidi či maminky s kočárkem), ale může to být i předpokladem nepříjemného úrazu. Tramvaje z 60. let zkrátka a dobře nemohou vyhovět dnešním požadavkům na komfort a bezpečnost cestujících v prostředcích MHD.

I proto je dobře, že pražský dopravní podnik v dubnu letošního roku podepsal rámcovou smlouvu na rekonstrukci 65 ks tradičních tramvají typu T3 na nízkopodlažní variantu (T3R.PLF) s předpokládanými náklady cca 400 mil. Kč.

Nezbývá než doufat, že plánovaná rekonstrukce starých "tétrojek" proběhne co nejrychleji a nijak ji nezbrzdí ani současná nepříznivá ekonomická situace. Praha si tradiční a hezké tramvaje rozhodně zaslouží a uživatelé její hromadné dopravy si zaslouží modernizované nízkopodlažní tramvaje pro větší komfort a bezpečí.