Podsedák do každé rodiny! Neplodnost v důsledku války na Ukrajině?

30.03.2023

Nebudeme tady rozvíjet žádné konspirační teorie o jaderných zbraních. Ale samotné dopady mohou být stejně zdrcující. Stávající požadavky na snížení teplot na pracovištích a ve školách nejvíce dopadají na děti, hlavně naše dcery jsou ohroženou skupinou.

Důvodem jsou dřevěné, nepolstrované sedáky školních židlí. Tyto musí zvládnout 100 000 cyklů užití, což znamená, že je pramalá šance na polstrované podsedáky u školního nábytku. Dokud seděly děti ve škole v odpovídajících teplotních podmínkách, bylo to jedno. Situace se však změnila, a i vaše dcera může být ohrožena zánětlivým onemocněním "ženských partií", kterému prochladnutí při sezení ve škole moc nepomůže.

Pochopitelně se budou množit i případy prochladnutí v zaměstnání, ale každý dospělý by se měl chovat tak, aby si zajistil teplotní komfort. Děti toho schopné nejsou, nemohou se během hodiny protáhnou, dojít si ke kopírce nebo do kantýny na čaj, když je jim prostě zima.

Současná finanční situace nutí školy, aby teplotu snižovaly, i sami zřizovatelé se budou snažit hledat úspory, kde jen to půjde. V některých školách je šetření již realitou a lze očekávat obecné snížení teplot ve všech místech, kde se děti pohybují. Apelujeme na Vás, jako na zodpovědné rodiče, abyste dcerám vysvětlili případná zdravotní rizika takového nenápadného prochladnutí a pokusili se minimalizovat následky současné krize. Záněty vaječníků jsou sice infekčním onemocněním, které nevzniká z nachlazení, ale právě nachlazení může mít nepříznivý vliv na průběh onemocnění.

Řešením je podsedák! Ano, toto řešení za pár korun, by mělo stačit, abyste svým dětem pomohli zvládat tepelný nekomfort během vyučování. Sice se nabízí i jiná řešení, jako například "Jägerovo spodní prádlo". Upřímně, kdo z nás dokáže přesvědčit pubertální dceru, aby odhodila módní oblečení a vyrazila do školy "nabalená jako pumpa". Až si za patnáct let budeme lámat hlavu, proč má tolik děvčat problémy otěhotnět, měli bychom se podívat zpátky a vzpomenout si: "Ahá, to jsou ta děvčata, co nám kdysi na přelomu let 22 a 23 prochladla ve škole."