Očernění zastávek bude stát Pražany 110 milionů

29.03.2022

Magistrát, resp. jeho firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), vybral společnost, která za 110 milionů korun z peněz daňových poplatníků zajistí výměnu přístřešků na zastávkách MHD za nové. Ty mají být místo tradiční červenožlutého provedení v černé barvě. Podle dostupných informací nové zastávky mnoho uživatelům navíc kromě minimálně sporné estetické změny nepřinesou. Jedna zastávka vychází podle THMP až na 180 tisíc.

Výměna začala již koncem loňského roku a ještě dva roky potrvá. Důvodem, proč Praha investuje do této podivné výměny, je zřejmě skutečnost, že dosavadní astávky vlastní firma JCDecaux, které magistrát neprodloužil smlouvu.

JCDecaux provozovala stovky přístřešků od roku 1994, s tím, že na nich může prodávat reklamu, pokud zajistí jejich údržbu a zaplatí nájem. V červnu 2021 magistrát pokračování smlouvy neprodloužil a město v minulosti město vypsalo designovou soutěž a prototyp poté umístilo na Palackého náměstí - viz snímek. O nové zastávky by se v budoucnu měl starat dopravní podnik, ale definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Náš spolek oslovil všechny politické kluby z pražského zastupitelstva, co si o celé nákladné akci myslí, proč s ní souhlasí, či naopak nesouhlasí. Odpověděl pouze předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop, který uvedl: "Výměnu mobiliáře, přístřešků MHD kritizuji dlouhodobě, jak na půdě zastupitelstva, tak veřejně skrze sociální sítě a média. Výměna je pomalá, velmi drahá a hlavní město přichází o miliony tím, že nemá ani určeno, kdo bude obchodovat reklamní prostor zmíněných přístřešků."