Metro na Jiřího z Poděbrad bez přístřešků. Cestující budou moknout a DP přijde o miliony

30.03.2023

Během rekonstrukce stanice metra na náměstí Jiřího z Poděbrad, která má trvat do října se nepočítá s obnovou přístřešků u východů. To nutně sníží pohodlí cestujících, kteří budou čelit dešti, sněhu. Přístřešky přitom tradičně sloužily za nepříznivého počastí také jako "úkryt pro chodce či čekající na schůzku.

Absence přístřešků přinese Dopravnímu podniku podle jeho vyjádření navíc zvýšené náklady nejméně milion korun ročně, protože bude nutné vytápět eskalátory a podobně. Náklady budou však v reálu ještě vyšší, dosavadní odhad vycházel z cen energií před energetickou krizí. A také je třeba připočítat výdaje za častější revize a opravy, náklady za úklidy vody či sněhu ze schodů a vestibulu, kam v případě přívalových dešťů může zatéct.

Rekonstrukce přístřešků by se vyplatila i podle radnice Prahy 3. "Rekonstrukci původních přístřešků, která představovala i investičně nejúspornější variantu, podle Dopravního podniku úsporu asi 17 milionů, podpořili počátkem minulého roku jednotně i radní Prahy 3," napsal na Facebooku místostarosta Ondřej Rut.

Vedení hlavního města ovšem námitky a návrhy DP i Prahy 3 odmítlo s tím, že dalo přednost estetice náměstí. Posoudit ji můžeme na přiložené vizualizaci.