Město chce za čtvrt miliardy vyrábět bioplyn. Pokryje procento spotřeby

04.10.2022

Magistrát koupil prostřednictvím své městskou společnosti Pražské služby starou zemědělskou bioplynovou stanici v obci Chrást u Poříčan. Investice přišla i s nákupem pozemků na téměř 250 milionů korun. Navíc uvažuje i o pořízení druhé bioplynové stanice.

V bioplynce hodlá město zpracovávat odpad z restaurací a například školních jídelen.

Vzhledem ke kvůli inflaci klesajícím návštěvám restaurací je pravděpodobné, že se sníží nutně i produkce tzv. gastroodpadu a ten nedosáhne množství, s kterým autoři projektu kalkulovali

Současnou stanici vyrábějící elektřinu bude pro spalování takového odpadu přestavět, což by podle odhadů mělo znamenat další investice za skoro 100 milionů.

Dosud Praha plánovala stavbu zcela nové bioplynové stanice na okraji hlavního města, ta by stála zhruba jednu miliardu.

Pokud bude město zásobovat stanici výhradně odpadem z gastronomických provozů, vyrobí v kupované či nově postavené bioplynce okolo 3,5 milionu kubíků bioCNG. Alespoň to předpokládají tvůrci zelené politiky Prahy. To by ovšem pokrylo pouhé jedno procento spotřeby plynu v hlavním městě.

S ohledem na velikost investice, očekávané dodatečné náklady a po neblahých zkušenostech s takovými velkými projekty v režii města, bude víc než rozumné, když si jako Pražané její průběh a výsledky bedlivě ohlídáme.