Jezírko na Letné - bahňák!

Od poloviny minulého roku můžeme slýchat o krásném počinu Prahy - vybudování Jezírka na Letné. Jedná se další skutečný evropský unikát, protože to není jen tak nějaké jezírko. Stálo Prahu přes 16 mil. Kč a je napájeno z Rudolfovy štoly.

Vlastně je to takový biotop, bez přítoku, bez odtoku. Jako biotop je ideální pro koupání psů, rojení komárů a ukládání kalu, která bude muset někdo likvidovat. Asi hlavní výhodou, je jeho zcela umělé napajedlo - výše uvedená Rudolfova štola, tedy opět technické unikum - založené na čerpání velkého množství vody do kopce. Vlastně by se tento počin dal nazvat fontánou bez extravagantních prvků. Takový architektonický minimalismus za cenu odpovídající celospolečenské hodnotě.

Máme tedy v Praze další vodní prvek, který bude pravidelně polykat peníze na údržbu Letné. Ale abychom uvedli též něco pozitivního, tak jak víme, vodovody v okolí Letné (a dále v Dejvicích vůbec) patří mezi ty s horší pověstí a mají velké uniky. Lze tak tento prvek vnímat jako požární nádrž, tedy alespoň za předpokladu, že bude hořet něco přímo nahoře na Letné a hasičům se nevyplatí jezdit pro vodu o kousek dál, přímo do Vltavy.

Magistrát uvádí, že daná plocha je součástí boje proti suchu a měl by souviset s Klimatickým plánem zveřejněným v roce 2021. Marně se nachází důvod budování minimalistické fontány za účel moje proti suchu. Skoro to vypadá jako úvaha - pokud bude málo vody, tak mi jsme si nějakou schovali na Letnou...

Upřímně, Praha vlastní vyšší desítky rybníků, dále pár desítek retenčních nádrží a pokud má dělat něco proti suchu, pak je to efektivní zapojení stávajících vodních ploch - logicky zapojených do říčního systému, s přirozeným nátokem a kultivace ploch v jejich okolí, ale vyhodit více než 10 mil. Kč za "jezírko na Letné" je zhůvěřilost, bez hlubšího koncepčního rozmyslu.