Inflace dopadne na Pražany tvrdě. O kolik zdraží MHD? Možná o tisíce ročně

04.10.2022

Prudce rostoucí ceny energií a související inflace, tedy zdražování, dopadají tvrdě na všechny obyvatele České republiky. Dopad na Pražany může však být ještě citelnější.

Ačkoliv o tom politici a představitelé magistrátu před volbami samozřejmě nemluví, přesto je velmi pravděpodobné, že v dohledné době dojde například k víc než citelnému zdražení městské dopravy, a to i pro předplatitele. Předpokládá to například náměstek středočeské hejtmanky Petr Borecký. Upozornil na to Pražský deník.

Borecký hovoří o ceně celoročního pražského kuponu kolem osmi tisíc korun. Na svém facebookové profilu uvedl: V dalších letech v souvislosti s přechodem na bezemisnost a obnovu železničních kolejových vozidel by se jednalo o dnes až nepředstavitelné zdražení na cca 15 tisíc korun ročně v Praze a 15 tisíc v prvním středočeském pásmu (a s odpovídajícím zdražením dalších pásem)."

Náměstek hejtmanky předpokládá první zdražení už letos v prosinci. Pokud by k němu nedošlo, hrozí, že se doprava zhroutí. I pokud se ceny zvýší, je pravděpodobné, že kvůli zdražujícím energiím i pohonným hmotám bude nejspíš nutné dopravu omezovat - rušit některé linky, nebo prodlužovat intervaly mezi spoji. Jinými slovy: za více peněz, méně muziky.

Připlatíme i za sport

Městská doprava pochopitelně není jedinou položkou, která zasáhne peněženky Pražanů. Vedle rostoucích nájmů, cen v obchodech a plateb za energie, zdražují například sportovní centra. V některých případech již zvyšují ceny až o padesát procent a současně upozorňují, že návštěvníci musejí počítat s nižší teplotou v halách, studenější vodou ve sprchách nebo s omezováním provozu.