Hrozí Praze opět komíny s kouřem z uhlí? Plyn může být problém

04.10.2022

Hlavní dodavatel plynu v Praze, Pražská plynárenská (PP) má zřejmě stále větší problémy. Shání peníze na nákup plynu a tlačí zákazníky k vyšším cenám. Budou se Pražané vracet k vytápění neekologickými pevnými palivy?

Pražští zastupitelé schválili PP půjčku ve výši dvou miliard korun z městského rozpočtu, za další miliardové půjčky se město zaručí u bank. Firma totiž musela od města žádat o úvěr na nákup plynu na další zimu. Půjčka je podmíněna auditem hospodaření společnosti.

PP se snaží získat peníze na nákup drahého plynu jehož cena v budoucnosti je více než nevyzpytatelná, i jinými způsoby. Podle serveru Novinky.cz rozesílá některým zákazníkům dopis, v němž vyzývá k jednání změně stávající smlouvě, kde mají odběratelé zafixovanou cenu. Dopis přitom může pro laiky vyznívat tak, že je nutné smlouvu změnit, protože PP zmiňuje občanský zákoník, na jehož základě chce s klienty jednat. Jde však ve skutečnosti jen o návrh, který lze odmítnout.

Společnost v dopise odběratele také informuje, že se změnou smlouvy lze zajistit i dodávky na další období. A snaží se zákazníky motivovat k přechodu na dražší smlouvu varováním, že "na trhu s energiemi se již projevuje určitá nouze o nabídky dodávek".