Praze chybí tisíce míst na gymnáziích

04.10.2022

Tisíce žáků vycházejících z devátých tříd základních škol nemohou najít místa na pražských gymnáziích. Počet přihlášených a přijatých studentů se rozchází v řádu tisíců.

Podle zkušenosti rodičů, z nich se někteří obrátili i na Spolek a podle oficiálních statistik, se i žáci s nadprůměrným prospěchem nedostali na žádnou z pražských středních škol a volí učiliště, ačkoliv k případnému oboru nemají žádný vztah. Snaží se dostat doslova kamkoliv.

Magistrát se souhlasem ministerstva chce zvýšit kapacitu gymnaziálních míst o dva tisíce. Cestu k tomu ovšem vidí ve zvyšování míst ve třídách stávajících gymnázií. Tedy, že by v jednotlivých třídách mohlo být až 34 žáků.

Další cestou má být, že se budou otevírat gymnaziální třídy na odborných školách typu průmyslovek, otázkou je samozřejmě potom kvalita vzdělávání.

V městských částech Praha - Běchovice a v Prahou 13 by se pak podle radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) mohla stavět celá nová gymnázia, s nimi se ovšem počítá nejdříve až za sedm nebo osm let.