Tepelná čerpadla? Ano, ale v zimě vám může být chladno

30.03.2023

Pražský magistrát hodlá vytápět své budovy a další objekty v jeho správě teplem z vltavské vody. Vybuduje proto přivaděč vody z Vltavy pro tepelná čerpadla ve svém sídle na Mariánském náměstí. Cílem má být uspořit náklady na energie za vytápění. Na vybudování přivaděče vypisuje výběrové řízení v hodnotě okolo 30 milionů korun.

Záměrem je v budoucnosti tímto způsobem zásobovat teplem i další odběratele v Praze.

Záměr je to na první pohled hezký, ale provoz tepelných čerpadel bude umožněn při teplotách Vltavy nad asi čtyři stupně Celsia nad nulou. Takové teploty má Vltava stabilně od začátku března do poloviny prosince. Jinými slovy přesně v opačné době, než je třeba skutečně intenzivně topit.

Během zimy nezbyde, než využít "konvenční" způsoby vytápění, či tepelná čerpadla závislá na dodávkách elektřiny. V případě jejich masového využité ovšem může nastat nemalý problém.

Vypínání elektřiny

Jak například nedávno napsal německý deník Welt tamní Spolková síťová agentura předpokládá, že v případě prudkého nárůstu a masového využívání tepelných čerpadel spolu s rozvojem elektromobility dojde nutně k častému přetížení elektrických sítí. Je celkem jasné Česko na tom nebude rozhodně lépe.

Spolková síťová agentura, která v Německu spravuje energetické sítě, proto už nyní plánuje omezení spotřeby soukromých zařízení, jako jsou nabíjecí boxy pro elektroauta a tepelná čerpadla. "Pokud se síť přetíží, provozovatelé energetických sítí by měli být schopni zajistit, aby tepelná čerpadla a soukromé dobíjecí stanice pro elektromobily dočasně dostávaly méně energie," napsal Welt.

Samozřejmě nelze předem říct, jak by se s nárůstem počtu tepelných čerpadel a elektromobility současně vypořádaly české instituce, ale sázka na tepelná čerpadla se opravdu jeví minimálně celkem jako sázka na nejistotu.