Pražská plynárenská potřebuje šest miliard. Praha chce půjčit dvě. Budoucnost plynu je nejistá

04.10.2022

Městští radní schválili úvěr ve výši dvě miliardy korun pro Pražskou plynárenskou, aby mohla nakoupit plyn na další zimu. Podle informací serveru Seznam Zprávy potřebuje firma vlastněná městem, aby nadále bezproblémově fungovala, získat celkem šest miliard korun. Bez těchto peněz by podle podniku vlastněného Prahou bylo ohrožené jeho fungování jako dodavatele energií poslední instance.

O úvěru budou v nejbližších týdnech rozhodovat definitivně pražští zastupitelé. V zastupitelstvu mají ovšem strany zastoupené v radě města většinu.

Podle informací Pražské plynárenské vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE. Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude výrazně dražší.

Rada v úterý 19. dubna rovněž schválila schválili i patronátní prohlášení, což je forma vyjádření podpory ze strany majitele ve vztahu k bankám, od kterých chce firma získat úvěry a zbývající částku.

Pražané tak zaplatí prostřednictvím daní drahé lokální vytápění plynem bez ohledu na to, zda jej sami používají. Jeho budoucnost je navíc nejen v Česku zjevně značně nejistá. Například předseda britské Národní komise pro infrastrukturu předpokládá úplný zákaz plynových kotlů, aby lidé přešli na jiné zdroje, jako jsou tepelná čerpadla a podobně. Vzhledem k situaci na energetickém trhu hovoří o plynových kotlích jako o "černé ovci vytápění". Je více než pravděpodobné, že postup většiny západních zemí bude podobný.

Jako nejstabilnější se tedy stále jeví systém centrálního vytápění, kdy velcí dodavatelé tepla mají možnost měnit zdroje paliva, jako je třeba biomasa, spalování odpadu, uhlí, nebo si zajistit výhodnější ceny.