(Ne)štěstí - Praha je pozadu s fotovoltaikou!
Nová modla, která má plně nahradit závislost na uhlí z Polska a jaderných tyčích z Ruska. Celá republika zbrojí fotovoltaickými panely a Praha je pozadu. Společnosti, který se zabývají montáží fotovoltaických panelů si stěžují na překážky, které jim kladou památkáři a zbytečná regulace velikosti jednotlivých fotovoltaických polí. Tak se dá shrnout, jak nahlíží na tristní nedostatek fotovoltaických panelů v Praze část obyvatel hlavního města.
Ale existuje i druhý pohled. Fotovoltaický panel rozhodně není střešním prvkem, který by v letních měsících pomohl schladit přehřáté město a spíše přispívá k umocňování efektu tepelných ostrovů. Pokud by Praha měla něco podporovat, pak to jsou zelené střechy, případně využívání materiálů a konstrukcí, které mají potenciál alespoň nezhoršovat klimatickou situaci velkoměsta.
Dalším neopomenutelným aspektem je vytvoření závislosti na Číně a dalších zemích východní Asie. Někdo může namítnout, že dovážíme i panely z Německa, Nizozemska a dalších západních zemí, ale v případě výpadku čínské produkce (která dnes tvoří více 70 % montovaných panelů) budou řešit stejné problémy i západní státy.
A tak můžeme znovu řešit starou známou otázku: Čím topit? Nečekejte nový recept. Vraťme se prosím k původnímu plánu diverzifikovaného portfolia. Základ musí tvořit centrální zdroje, které mají snadno regulovatelné a kontrolovatelné imisní limity, doplněné lokálním, čistým způsobem založeným na elektrických spotřebičích tam, kde zavádění rozvodů od teplárny nedává smysl.
To je recept na dalších 10 let. Není vhodné pokrýt Prahu ve větší míře solárními panely, tam kde by dávali smysl, se doposud vůbec nepoužívají - např. zastřešení parkovišť u nákupních center - ochladí se vozidla návštěvníků a plochy jsou více než dostatečné. Naopak využívání továrních a skladovacích hal je dalším velmi těžko ovlivnitelným prvkem, který ve svém důsledku nepřináší nic jiného než peněžní zisk majiteli takové plochy. Efekt pro město, jako celek, je spíše negativní.
Nehledejme nová řešení tam, kde máme funkční systém
Můžete mít výhrady k centrálnímu zásobování teplem, ať již z pohledu ekonomické náročnosti udržování takového systému, tak i z pohledu využití páry jako media. Ale přiznejme si, všechna ostatní řešení mají více negativ. Nemusíte milovat Malešickou spalovnu, ani jiná zařízení dodávající teplo do města, ale ve finále budete muset uznat, že se jedná o funkční, ekologicky přijatelný systém.
za Spolek pro krásnou a zdravou Prahu
Zdeněk Třískala