Domácí kotle a kamna čeká konec, otázka je jen kdy

30.03.2023

Energetická krize v Evropě i v Česku vede mnohé domácnosti i firmy k přechodu na topení dřevem, nebo uhlím. Podle čerstvé analýzy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude letos celosvětová spotřeba uhlí rekordní a poprvé překoná hranici 8 miliard tun.

Razantní nárůst zájmu o krbová kamna na dřevo potom hlásí i většina tuzemských prodejců.

Ovšem jak upozornil komentář na serveru Energožrouti.cz, jedná se s největší pravděpodobností stejně jako u domácích kotlů na plyn o řešení dočasná. A po odeznění vrcholu krize, který se blíží, čeká tyto zdroje minimálně v Evropské unii nejspíš dříve či později zákaz.

EU sice v poslední době z nutnosti spalování dřeva a uhlí toleruje či dokonce podporuje, ale třeba zmíněná krbová kamna jdou přímo proti řadě závazků unie o snižování emisí prachových částic, které stojí v Evropě za stovkami tisíc předčasných úmrtí ročně.

Krbová kamna totiž patří mezi největší producenty emisí prachových částic PM 2.5 nebo látky zvané benzo(a)pyren, který je považován za karcinogen, upozorňuje server

Pravděpodobný je i v blízké budoucnosti konec plynových kotlů, u nich vedle emisí způsobujících lokální znečištění ovzduší, si zákaz či omezení vynutí omezené zásoby plynu.

Evropa a s ní i Česko proto musejí hledat pevným palivům a lokálnímu spalování plynu urychleně alternativy - například v obnovitelných zdrojích či sofistikovanějších způsobech centrálního vytápění.